kontrast
czcionka
logo bip
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury
Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
więcej

Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”

Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”

Zespół Pieśni i Tańca „Legnica" powstał w 1975 roku przy Wojewódzkim Domu Kultury z inicjatywy Wiktora Ringa, który był jednocześnie pierwszym choreografem grupy. W momencie utworzenia Zespół składał się z trzech sekcji: baletu, chóru i orkiestry, której rolę pełniła Legnicka Orkiestra Symfoniczna – jej szef Eugeniusz Wiśniewski objął także funkcję kierownika artystycznego i muzycznego Zespołu.

W 1976 roku pracę z grupą baletową rozpoczęli specjaliści od tańca ludowego – Maria Chrzanowska i Waldemar Branicki, natomiast stronę wokalną zespołu opracowywał Ryszard Rydz. Tak powstał Zespół pasowany na artystyczną wizytówkę Legnicy i województwa. Uświetniał wszystkie większe i mniejsze uroczystości, niezależnie od ich tematyki.

Od 1990 roku opiekunem Zespołu zostały Polskie Koleje Państwowe Oddział w Legnicy, a od maja 1994 mecenat nad grupą przejęło miasto Legnica, umiejscawiając ją w Legnickim Centrum Kultury. Pracami ZPiT-u kierowali wówczas Maria Chrzanowska i Krzysztof Kobylak.

Obecnie w Zespole Pieśni i Tańca „Legnica” występuje około stu osób. Grupa początkująca i grupy dziecięce, w skład których wchodzą dzieci ze szkół podstawowych, prowadzone są przez Annę Ziembę. Grupy młodzieżowe pracują pod kierownictwem Elżbiety Andrusieczko-Tor. Tworzą je uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych z Legnicy, absolwenci i uczniowie szkół średnich oraz studenci. Kapelą kieruje i wokalnie przygotowuje Kamil Zemła. Garderobą zespołu zajmuje się natomiast (do uzupełnienia).

Na repertuar „Legnicy” składają się głównie regionalne suity – między innymi górnośląska, lubelska, rzeszowska, kurpiowska, tańce z okolic Legnicy oraz tańce narodowe: mazur, krakowiak, polonez czy oberek.

Wspołpracujemy z najlepszymi

Logo - Legnica - z nią zawsze po drodze
Logo Fundacji KGHM Polska Miedź
logo - Dolny Śląsk
logo - lca.pl
logo - radio Plus
logo - region fan.pl
Logo - portal TU LEGNICA
logo e-legnickie.pl

Bądź na bieżąco Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o koncertach, imprezach, zaproszeniach