kontrast
czcionka
logo bip
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury
Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
więcej

Folklor

Pielęgnowanie i promocja folkloru i kultury ludowej stanowi ważny element w działalności Legnickiego Centrum Kultury. Znajduje to odzwierciedlenie zarówno w ofercie kulturalnej, zaangażowaniu we współorganizację wydarzeń o charakterze folklorystycznym, a także we wsparciu istniejącego od 1975 r. Zespołu Pieśni i Tańca "Legnica", który właśnie w Akademii Rycerskiej doskonali swoje umiejętności.

Zespół Pieśni i Tańca "Legnica" powstał w 1975 r. przy Wojewódzkim Domu Kultury z inicjatywy Wiktora Ringa, który był zarazem pierwszym choreografem zespołu. W momencie utworzenia zespół składał się z sekcji: baletu, chóru i orkiestry, której rolę pełniła Legnicka Orkiestra Symfoniczna. Jej szef Eugeniusz Wiśniewski objął funkcję kierownika artystycznego i muzycznego zespołu. W 1976 r. pracę z grupą baletową rozpoczęli Maria Chrzanowska i Waldemar Branicki - pasjonaci i specjaliści od tańca ludowego. natomiast stronę wokalną zespołu opracował Ryszard Rydz. Tak powstał zespół, pasowany na artystyczną wizytówkę Legnicy i województwa dolnośląskiego. Uświetniał wszystkie większe i mniejsze uroczystości, bez względu na ich tematykę. Od roku 1990 opiekunem zespołu zostały Polskie Koleje Państwowe Oddział w Legnicy, a od maja 1994 r. mecenat nad zespołem przejęło miasto Legnica, lokując zespół w Legnickim Centrum Kultury. Kierownictwo nad pracami zespołu zostało powierzone Marii Chrzanowskiej i Krzysztofowi Kobylakowi.

Obecnie w Zespole Pieśni i Tańca "Legnica" występuje ok. 100 osób. Grupa początkująca i grupy dziecięce składające się z uczniów uczęszczających do niższych klas szkół podstawowych prowadzone są przez Anne Ziembę. Grupy młodzieżowe pracują pod kierownictwem Elżbiety Andrusieczko-Tor. W ich skład wchodzą uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z Legnicy, absolwenci i uczniowie szkół średnich oraz studenci. Grupę wokalnie przygotowuje Kamil Zemła, który jednocześnie kieruje działalnością kapeli. Opiekę nad garderobą sprawuje Joanna Lickiewicz.

W 2014 roku Zespół Pieśni i Tańca "Legnica" uzyskał certyfikat Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej - CIOFF, uprawniający do reprezentowania polskiej kultury ludowej, tradycji i sztuki w kraju i za granicą. Zespół każdego roku wykonuje kilkadziesiąt koncertów - młodych artystów można zobaczyć podczas miejskich obchodów świąt narodowych, ważnych uroczystości, imprezach plenerowych, w szkołach, przedszkolach, instytucjach, a także autorskich koncertach tematycznych w interesujący sposób przybliżających polskie tradycje, wierzenia i zwyczaje.

Jednym z przejawów dbałości o kulturę ludową - nie tylko rodzimą, jest także cykliczna impreza pod nazwą "Kto siedzi na miedzi (-y)?" która jest interdyscyplinarną prezentacją kultur mniejszości narodowych i etnicznych występujących na obszarze Zagłębia Miedziowego (Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy). Składają się na nie występy artystyczne zespołów folklorystycznych, warsztaty zanikających zawodów, prezentacje stoisk z rękodziełem i kulinariami. Impreza pokazuje, że w regionie wciąż żywa jest jest bogata kultura tradycyjna, którą kultywują polscy reemigranci z Bośni (ich główne skupisko znajduje się w powiecie bolesławieckim), Bukowiny (wieś Koźlice k. Głogowa), Łemkowie (okolice Legnicy i Lubina), Romowie, Polacy z kresów i Niemcy.

Legnickie Centrum Kultury jest również współorganizatorem jednego z największych tego rodzaju wydarzeń w Polsce - Festiwali Festiwalu Mniejszości Narodowych "Świat pod Kyczerą", organizowanego przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera". Festiwal ten to swoisty pomost łączący obecne miejsca zamieszkania Łemków i przestrzeń do dialogu międzykulturowego. To jednak przede wszystkim doskonała zabawa, mnóstwo wrażeń, muzyka, taniec, radość i szacunek dla różnorodności. Wydarzenie organizowane jest od 1996 r. początkowo pod nazwą "Europa bez granic", a następnie "Spotkania pod Kyczerą". Przez festiwalowe sceny przewinęło się do tej pory ponad 130 grup folklorystycznych z sześciu kontynentów. Impreza co roku gromadzi tysiące widzów podziwiających artystów przybyłych do Polski z najodleglejszych zakątków świata.

Wspołpracujemy z najlepszymi

Logo - Legnica - z nią zawsze po drodze
Logo Fundacji KGHM Polska Miedź
logo - Dolny Śląsk
logo - lca.pl
logo - radio Plus
logo - region fan.pl
Logo - portal TU LEGNICA
logo e-legnickie.pl
Grupa Winkelmann w Polsce

Bądź na bieżąco Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o koncertach, imprezach, zaproszeniach