kontrast
czcionka
logo bip
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury
Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
więcej

Aktualności

XXXII Legnickie Wieczory Organowe - Koncert inaguruacyjny

KIEDY: 27.06.2023 godz. 19:15
BILETY: wstęp wolny
MIEJSCE: Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Marii Panny w Legnicy

 

Marek Stefański - organy
Jacek Szymański - tenor

Program:

F. Liszt - Psalm 121 (z "Psalmów Króla Dawida", opr. na organy: M. Stefański)
F. Durante - Preghiera
A. Stradella - Pietà, Signore!
W. A. Mozart - Ave Verum
F. d′Agincour (1684-1758) - Suite pour orgue: Plein jeu, Recit de Nasard, Fugue, Grand jeux (Gigue)
S. Moniuszko - Panie, gdy serce drży
E. Hovard - Panie, Ty okaż nam swoje miłosierdzie
J.G. Rheinberger - op. 157: Abendlied (z "Religioese Lieder")
A. Doss - Ave Maria
G.A. Merkel - Sonata op. 113 (opr. na organy: M. Stefański)


LWO_2023Marek Stefański - wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w 1969 roku w Rzeszowie, ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 r. dyplom z wyróżnieniem.

Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d′Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich
i zagranicznych festiwali muzyki organowej. Od 1996 roku współpracuje z Bazyliką Mariacką w Krakowie (do 2007 roku był etatowym organistą). Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 r. na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconej muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego. Koncertuje na całym świecie.

Jest zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych. Wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji "Antologia Organów Krakowa", a z Radiem Rzeszów nagrywał i prezentował na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Podkarpackiego Festiwalu Organowego oraz Wiosennego Festiwalu Organowego w bazylice Jezuitów w Krakowie. W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu "5 Continents - 5 Organists" w Seulu w Korei Południowej. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów i prezentacji organów krakowskich kościołów "Ukryte sacrum" prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. Jest współzałożycielem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE.

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa PETRUS ukazała się książka "Organy na krańcach świata - Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim", która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca.

Jacek Szymański - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. W roku 2020 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS" - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie Kultury i uhonorował Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej. W czerwcu 2021 r. na Uniwersytecie Warszawskim - Wydziale Zarządzania - ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.

W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie. W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką na Zamku w Szczecinie. W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym w Gdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno - kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych. Brał udział w licznych tournée zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.

Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża" w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie, w ramach którego prowadzi Kursy Mistrzowskie dla Śpiewaków. W "Roku Moniuszkowskim" (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery "Hrabina" St. Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn).

W 2009 r. wziął udział w realizacji opery "Ariadna na Naxos" R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO. W 2013 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej Wokalistyka (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi).

Śpiewał pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in.: Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Ernest Hoetzl, Jan Łukaszewski, Enoch zu Guttenberg, Martin Heubach, Kerstin Nerbe, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jan Miłosz Zarzycki.

Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Jest członkiem Polskiego Związku artystów Scen Polskich. W maju 2018 r. - przez Zarząd Główny Polskiego Związku Artystów Scen Polskich - sekcja Teatrów Muzycznych, Opery, Operetki - z okazji Dnia Artysty Śpiewaka został odznaczony nagrodą ARIONA za wybitne zasługi na polu kultury. We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 35-lecia pracy artystycznej.Laureat honorowego wyróżnienia "ZŁOTY LIŚC RETRO 2020" za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego. Dokonał szeregu nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych.Od 2022 r. zatrudniony w Akadami Nauk Stosowanych w Łomży na stanowisku adiunkta. Jako nauczyciel akademicki wykłada 3 przedmioty: "komunikacja interpersonalna i interkulturowa w biznesie", "komunikacja społeczna", "muzyka sztuką dźwięku i komunikacji międzykulturowej".

Wspołpracujemy z najlepszymi

Logo - Legnica - z nią zawsze po drodze
Logo Fundacji KGHM Polska Miedź
logo - Dolny Śląsk
logo - lca.pl
logo - radio Plus
logo - region fan.pl
Logo - portal TU LEGNICA
logo e-legnickie.pl

Bądź na bieżąco Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o koncertach, imprezach, zaproszeniach