kontrast
czcionka
logo bip
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury
Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
więcej

Aktualności

Koncert pamięci Henryka Karlińskiego

KIEDY: 9.12.2023, godz. 19.00
BILETY: wstęp wolny
MIEJSCE: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy (ul. Sikorskiego 1)

W sobotę, 9 grudnia, w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy (ul. Sikorskiego 1) odbędzie się uroczysty koncert w ramach obchodów 101. rocznicy urodzin Henryka Karlińskiego – patrona Legnickiego Centrum Kultury oraz założyciela i pierwszego dyrygenta Chóru Madrygał. Początek wydarzenia o godzinie 19.00, wstęp wolny.

Zaśpiewa, rzecz jasna, artystyczne dziecko Herynka Karlińskiego – Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury pod dyrekcją Dariusza Rzoncy. Gościnnie wystąpią także Marek Fronc (organy) oraz Aleksandra Koczurko (mezzosopran). Na koncercie usłyszymy między innymi fragmenty „Mszy Legnickiej” Stanisława Moryto. Wydarzenie poprowadzi i ubogaci wieloma ciekawymi historiami Anna Wagner.

Chór Madrygał, który istnieje już 74 lata, został założony w 1949 roku przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 jako chór dziecięcy. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących. Po śmierci Henryka Karlińskiego opiekę nad chórem przejął Cezary Radczak, który był dyrygentem Madrygału w latach 1979-2004. Od roku 2004 funkcję dyrygenta pełni Dariusz Rzonca.

W ciągu ponad 70 lat istnienia Madrygał dał kilkanaście tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, między innymi: w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Ukrainie, we Włoszech i na Węgrzech. Chór reprezentował Legnicę koncertując także w miastach partnerskich: Miśnia, Wuppertal, Roanne, Blansko, Drohobycz. W swoim repertuarze Madrygał posiada utwory zarówno współczesne, jak i dawne. Znajdziecie w nim Państwo utwory ludowe, religijne, negro spirituals, gospel, a także małe i wielkie formy muzyczne.

karlinski_maly

Wspołpracujemy z najlepszymi

Logo - Legnica - z nią zawsze po drodze
Logo Fundacji KGHM Polska Miedź
logo - Dolny Śląsk
logo - lca.pl
logo - radio Plus
logo - region fan.pl
Logo - portal TU LEGNICA
logo e-legnickie.pl

Bądź na bieżąco Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o koncertach, imprezach, zaproszeniach