kontrast
czcionka
logo bip
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury
Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
więcej

Aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa

Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej wraz z Legnickim Centrum Kultury oraz Stowarzyszeniem "Ziemia Legnicka" zaprasza do udziału w legnickiej odsłonie Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się w sobotę, 16 września! Wydarzenie będzie miało miejsce w Akademii Rycerskiej (I piętro, wejście przez dziedziniec). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a darmowe zaproszenia dostępne są w Galerii Satyrykon (Rynek 36). Liczba miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!

Motywem przewodnim sobotniego spotkania będą dolnośląskie tańce ludowe: ogrodowy, jedliniok i polka wróbel. W wyjątkowo pięknych, dolnośląskich strojach zaprezentuje je dla nas Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Legnicka". Artyści zaprezentują także blok tańców mieszczan żywieckich oraz tańców Górnego Śląska. Zwieńczeniem naszych lokalnych obchodów będzie zaproszenie do wspólnego tańca. Dla uzdolnionej tanecznie publiczności przygotowaliśmy ciekawe upominki - zachęca Natalia Michoń, członkini zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa na Rzecz Kultury Ludowej.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jest jednym z pięćdziesięciu krajów biorących udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego. W ubiegłym roku w całej Europie odbyło się aż 50 000 wydarzeń, z czego ponad 1200 w Polsce. Przez dwa wrześniowe weekendy ponad 200 000 osób wzięło udział w licznych spotkaniach, prelekcjach i arsztatach poznając historię i kulturę zarówno narodową, jak i regionalną. Nie zabrakło wystaw, koncertów, spacerów, festynów i wielu innych ciekawych wydarzeń. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków. W 2023 roku Europejskie Dni Dziedzictwa będziemy obchodzić pod hasłem "Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń". 31. edycja wydarzenia odbędzie się jak zawsze w 2 i 3 weekend września. Tegoroczne hasło związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego a także 10-leciem krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

edd

Wspołpracujemy z najlepszymi

Logo - Legnica - z nią zawsze po drodze
Logo Fundacji KGHM Polska Miedź
logo - Dolny Śląsk
logo - lca.pl
logo - radio Plus
logo - region fan.pl
Logo - portal TU LEGNICA
logo e-legnickie.pl

Bądź na bieżąco Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o koncertach, imprezach, zaproszeniach