kontrast
czcionka
logo bip
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury
Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
więcej

Aktualności

33. Międzynarodowy Festiwal Organowy - Legnickie Wieczory Organowe - Koncert Inauguracyjny

KIEDY: 9 lipca, godz. 19:15
BILETY: Wstęp wolny
MIEJSCE: Kościół Ewangelicki Marii Panny

Rozpoczynamy 33. edycję Legnickich Wieczorów Organowych! Podczas Koncertu Inauguracyjnego wystąpią Bernhard Gfrerer (organy) oraz Carlos Peña Montoya (harfa). Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 9 lipca, o godzinie 19:15 w Kościele Ewangelickim Marii Panny (pl. Mariacki 1). Wstęp wolny. 

Międzynarodowy festiwal organowy pod nazwą Legnickie Wieczory Organowe organizowany jest od 1992 roku. Pierwszy recital odbył się w czerwcu 1992 roku w ramach obchodów Dni Legnicy w Katedrze p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie zakończono wówczas kapitalny remont zabytkowych organów. Podczas tego wydarzenia wystąpił znany warszawski organista i kompozytor Stanisław Moryto. Po koncercie, ciepło przyjętym przez legnicką publiczność, stało się wiadome, że pomysł wart jest kontynuacji. W tym samym roku za pulpitem organów zasiedli również Jerzy Kukla, Leszek Werner i Andrzej Chorosiński, który przyjął kierownictwo artystyczne festiwalu i kieruje nim do dziś, na zakończenie festiwalu występując w poetycko-muzycznym recitalu wspólnie ze swoim synem, aktorem Michałem Chorosińskim.

Bernhard Gfrerer - organy / Salzburg

 • Wolfgang A. Mozart, Maurerische Trauermusik KV 477 (transkrypcja - Bernhard Gfrerer)
 • Felix Mendelssohn-Bartholdy, Frühlingslied (transkrypcja - Bernhard Gfrerer)
 • Edward Grieg, Hochzeit auf Troldhaugen (transkrypcja - Bernhard Gfrerer)
 • Leon Boelmann, Allegretto Op.27
 • Alexandre Guilmant, Finał z I Sonaty d-moll op.42

Bernhard Gfrerer to jeden z najbardziej uznanych na świecie austriackich organistów koncertowych. Jego interpretacje utworów Mozarta słyną z fantastycznej techniki wykonania oraz niezwykłej muzykalności. Bernhard Gfrerer koncertował m.in. z takimi sławami jak Placido Domingo, Jose Carreras czy James King. Jest dyrektorem muzycznym kościoła św. Franciszka w Salzburgu. Występował w największych metropoliach Europy, USA, Ameryki Południowej czy Azji.

Carlos Peña Montoya - harfa / Kostaryka

 • Pablo de Cabezón - Pavana i wariacje
 • Anonimowy - Romance
 • Lucas Luis de Ribayaz - Hachas
 • Louis Spohr - Wariacje na temat francuski
 • Claude Debussy - Dziewczyna o lnianych włosach (Valse Romantique)
 • Felix Godefroid - Etiuda Koncertowa
 • Bernard Andres - Duke
 • Carlos Salzedo - Chanson dans la Nuit

Carlos Peña Montoya naukę gry na fortepianie rozpoczął mając 9 lat. Na harfie zaczął grać natomiast w wieku lat 11, praktykując pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garity, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. Przez kilka lat studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie Kostaryki w San Jose oraz przez dwa lata edukację muzyczną na Uniwersytecie Narodowym w Heredii. W tym czasie zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki. Od roku 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

Koncerty 33. LWO będą się odbywać cyklicznie aż do jesieni. Daty kolejnych spotkań z muzyką organową w Kościele Marii Panny to 30 lipca, 27 sierpnia i 8 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach 33. Legnickich Wieczorów Organowych jest wolny. O szczegółach i repertuarze kolejnych koncertów będziemy informować już wkrótce.

Wspołpracujemy z najlepszymi

Logo - Legnica - z nią zawsze po drodze
Logo Fundacji KGHM Polska Miedź
logo - Dolny Śląsk
logo - lca.pl
logo - radio Plus
logo - region fan.pl
Logo - portal TU LEGNICA
logo e-legnickie.pl

Bądź na bieżąco Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o koncertach, imprezach, zaproszeniach