logo BIP logo Satyrykonu link do strony
logo Letniej Akademii Filmowej link do strony Logo Legnicy Cantat
O Nas     Kalendarium     Działalność     Zajęcia     Przetwarzanie danych osobowych
baner

Studio Baletoweprowadzący: Waldemar Wołk-Karaczewski


Sala baletowa nr. 241, skrzydło E, II piętro, wejście od Dziedzińca Akademii Rycerskiej, ul. Chojnowska 2.

Od 5 października - zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki o godz. 16.30.


Waldemar Wołk - Karaczewski

Choreograf, wybitny polski tancerz o międzynarodowej sławie. Po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej pod kierunkiem Raissy Kuzniecowej i dwuletnich występach z Zespołem Pieśni i Tańca "Mazowsze", w 1975 został solistą, a dwa lata później pierwszym solistą baletu stołecznego Teatru Wielkiego. Zadebiutował partią Poety w Sylfidach Fokina, wkrótce tańczył główne role w Giselle i Jeziorze Łabędzim, a także w baletach Fedra i Popołudnie Fauna Lifara. Jego warunki zewnętrzne, dobra szkoła i technika tańca oraz charyzma sceniczna spowodowały, że już wtedy uznawany był za tancerza wyjątkowego, o rzadko spotykanym typie danseur noble.

W sezonie 1979/80 został jednym z czołowych solistów sławnego Baletu XX wieku Maurice′a Béjarta, występując z nim w Brukseli, Wiedniu, Palermo, Monte Carlo, San Francisco, Paryżu, Mediolanie, Londynie i Madrycie.

W 1981 r. wyjechał do Berlina Zachodniego, gdzie tańczył jako solista i partner sławnej primabaleriny Evy Evdokimowej w Deutsche Oper. Lista berlińskich inscenizacji jest długa i imponująca. W. Wołk-Karaczewski wystąpił w Giselle Antony Tudora, Córce źle strzeżonej i Coppoli José Parésa, Jeziorze łabędzim Kennetha Macmillana, Dzadku do orzechów Rudolfa Nuriejewa, Kopciuszku Valerego Panova oraz w baletach Bournonville′a La Sylphide i Opowieść ludowa w realiach Petera Schaufussa, Sylfidach Folkina, Zielonym stole Joossa, Pannie Julii Birgit Cullberg. Był pierwszym polskim tancerzem, który wystąpił w partii tytułowej Apollona Musagéte George′a Balanchine′a, pojawił się również w jego baletach: La Valse, Cztery temperamenty, Symfonia C-dur i Agon. W dorobku solowym artysty znajdują się również współczesne balety Mac Millana (Concerto), Hansa Van Manena (Dafnis i Cloe, Adagio Hammerklavier, Trois Gnossiennes), Helmuta Baumanna (3 und 16) i Vencente′a Nebrady (Percussion for six men).

W 1983 r. został czołowym solistą baletu Bayerische Staatsoper w Monachium, gdzie spędził kolejne 6 sezonów. Występował przede wszystkim w wielkim repertuarze: Giselle, Jezioro łabędzie, Śpiąca Królewna Petera Wrighta, Romeo i Julia oraz Oniegin Johna Franco, Undine Toma Schilinga, inscenizacjach Balanchine′a, McMillana, Nueueiera, Cranki, Norberta Vesaka, Roya Barry, Ronalda Hynda i Terry Gilberta. Uczestniczył w występach bawarskiego zespołu w Bayreuth, Vicenzy, Ferrarze, Modenie i Tel Awiwie.

Podczas tych wszystkich lat występował również indywidualnie w Japonii, na Kubie, w ZSRR, w teatrach Karlsruhe, Kassel, Kilonii, Lubljany, Sewilli, Pitsburga, Radford. Współpracował z Wiener Festiwal Balet, wspierał swoimi występami przedstawienia baletu warszawskiego m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Hadze, Lille, Luksemburgu, Nowym Jorku. Współpracował również z zespołem Atra Balet rzymskiej primabaleriny Diany Ferrary, z którym odbył wiele podróży po Włoszech, do Kairu, Aleksandrii, Istambułu, Aten, Bangkoku, Singapuru i Hongkongu. W 1990 r. artysta postanowił zakończył karierę solową i rozpocząć pracę choreografa. Pierwszą próbą stanowiło przygotowanie minitury tanecznej Maria z West Side Story Bernsteina na telewizyjny Koncert galowy RAI w San Remo. Następnie Dafnis do muzyki Ravela dla Teatru Wielkiego w Warszawie (1989) powtarzając go w Astra Balet (1990), Akt II Dziadka do orzechów Czajkowskiego (1990) oraz pełnospektaklowe Muzy Chopina z muzyką koncertów fortepianowych kompozytora dla baletu warszawskiego (1991) oraz Hrabia Monte Christo do muzyki Moniuszki dla Opery Poznańskiej. 
reklama Galerii Piastów
logotyp sieci hoteli Qubus
logo LPWIK
logotyp radio taxi Wicar
LOGO COLEGIUM WITELONA
logotyp KGHM
logotyp MPK Legnica
logo ZAIKS-u
logotyp Footbal Academy
logotyp Strefy Aktywności Gospodarczej w Legnicy, link.
 
                 


© Legnickie Centrum Kultury 2003-2022   tel. 76 723-37-00   e-mail: lck@lck.art.pl, Deklaracja dostępnosci